Kerr [kə:], John, škotski fizičar (Ardrassan, 17. XII. 1824 – Glasgow, 15. VIII. 1907). Profesor na Sveučilištu u Glasgowu (1857–1901), član Royal Society (od 1890). Otkrio je promjene stanja polarizacije svjetlosti u izotropnom sredstvu u električnom polju (1875) i kod refleksije na feromagnetiku u magnetskom polju (1876).
Kerrov elektrooptički efekt, dvolom svjetlosti u izotropnom sredstvu koje se nalazi u homogenom električnom polju i koje tada ima svojstva kao jednoosni kristal s optičkom osi orijentiranom u smjeru električnoga polja.
Kerrova konstanta, veličina koja karakterizira intenzitet Kerrova elektrooptičkog efekta za pojedine tvari. Osobito je velika za nitrobenzen, a osim o prirodi tvari, ovisi o temperaturi i frekvenciji svjetlosti.
Kerrova ćelija, uređaj u kojem se dvolom svjetlosti ostvaruje s pomoću električnoga polja. Upotrebljava se za modulaciju svjetlosnoga snopa u nekim specijaliziranim instrumentima.
Kerrov magnetooptički efekt, eliptička polarizacija svjetlosti prilikom normalne refleksije linearno polarizirane svjetlosti na namagnetiziranome feromagnetiku. To je specijalni slučaj magnetske rotacije ravnine polarizacije (Faradayeva efekta).