struka(e): ekonomija

Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX) [spẹis eksplərẹi'šən teknɔ:'ləi kɔ:ɹpərẹi'šən; spẹi'seks], američko poduzeće za raketnu proizvodnju i prijevoz, koje je 2002. u Hawthorneu, California, osnovao Elon Musk. Jedan je od opskrbljivača i prijevoznika NASA-e za potrebe američkoga dijela posade Međunarodne svemirske postaje.

Utemeljeno je radi kolonizacije i uspostave agrikulture na Marsu, izgradnje financijski povoljnijih svemirskih raketa-nosača i letjelica te zamjene zračnih putovanja raketnima. Nakon početnih neuspjeha, prve rakete-nosači (Falcon 1) uspješno su lansirane 2008. i 2009. Veća raketa-nosač (Falcon 9) probno je lansirana dvaput 2010., 2012. njome je (u letjelici Dragon) uspješno prevezen teret na svemirsku postaju, a 2020. i ljudska posada, čime je SpaceX zamijenio dotadašnji Space Shuttle. Kontrolirano slijetanje prvoga stupnja te rakete ostvareno je 2016., što je označilo korak u nastojanjima za višekratnu uporabu, tj. povećanje njihove ekonomičnosti, a prva njihova raketa-nosač za iznimno težak teret (Falcon Heavy) lansirana je 2018.

Poduzeće od 2005. surađuje s Ministarstvom obrane SAD-a, od 2013. izvodi komercijalan prijevoz telekomunikacijskih satelita u orbitu, a 2015. pokrenulo je projekt Starlink, konstelaciju gotovo 12 000 satelita za pružanje usluge širokopojasnoga pristupa internetu i pokretne komunikacijske mreže (prvi sateliti lansirani su 2019). Iako je prednost projekta iznimno brza veza, koju omogućuje golem broj niskoorbitirajućih satelita, u dijelu stručne zajednice naišao je na kritike zbog mogućega negativnog utjecaja na astronomska proučavanja, znatno povećane mogućnosti sudara i pada satelita na Zemlju te zagađenja njezine orbite.

Citiranje:

Space Exploration Technologies Corporation. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013. – 2024. Pristupljeno 4.5.2024. <https://enciklopedija.hr/clanak/space-exploration-technologies-corporation>.