struka(e):
ilustracija
GUŠTERI, krilati zmaj, Draco volans

gušteri (Sauria), podred gmazova najbogatiji vrstama. Skupa sa zmijama tvore red ljuskaša (Squamata), jer je jednima i drugima tijelo pokriveno sitnim rožnatim ljuskama i pločicama, a otvor kloake poprečno položen. Na izduženu tijelu glava je jasno odvojena od trupa, a rep je obično dulji od trupa. Imaju dva para nogu; u nekih su slabo razvijene ili potpuno zakržljale pa oblikom podsjećaju na zmije (sljepić i blavor). Rožnate tvorevine – pokožne pločice, osobito one na glavi, kao i jezik, raznolika su oblika, a važni su za klasifikaciju guštera. Gušteri su tipične kopnene, dnevne životinje. Noću se skrivaju po rupama u zemlji, u kori drveta, pod kamenjem i sl. Samo su macaklini noćne životinje. U hladnoj klimi spavaju zimski, a u vrućim, sušnim krajevima ljetni san. Hrane se kukcima, ličinkama, crvima, puževima i dr., a poneki biljem. Otrovne su dvije vrste bradavičara (Heloderma) iz Meksika. U guštera je vrlo izražena sposobnost regeneracije, osobito pri spontanoj amputaciji (autotomija) repa, kada se životinju ulovi za rep, a ona ga snažnim stezanjem mišića sama prekine i odbaci. Izgubljeni dio repa brzo se obnovi. Gušteri se razmnožavaju jajima, koja su obično omotana kožnatom opnom, a u macaklina vapnenom ljuskom; sljepić i planinska gušterica kote žive mlade.

Gušteri su rašireni po cijeloj Zemlji. Poznato je oko 3500 vrsta, većinom u trop. krajevima. Hrvatska je bogata vrstama, od kojih su neke endemične; najčešće su vrste gušterice (Lacertidae), puzaši (Anguidae) s vrstama blavor (Ophisaurus apodus) i sljepić (Anguis fragilis); macaklini (Gekkonidae) s vrstama kućni macaklin (Hemidactylus turcicus), zidni macaklin (Tarantola mauritanica); rovaši (Scincidae) i dr. Por. rovaša osobito je važna za evoluciju, jer se u različitih vrsta jednog istog roda nalaze svi prijelazi postupnog iščezavanja udova, od normalno razvijenih do potpuno reduciranih, kao kod roda Lygosoma. Ostale por. guštera većinom su raširene u trop. krajevima: gušteri bradavičari (Helodermatidae), s poznatijom vrstom otrovni bradavičar (Heloderma horridum); agame (Agamidae), s vrstom krilati zmaj (Draco volans) iz Malezije; legvani (Iguanidae) iz Južne i Srednje Amerike; varani (Varanidae) iz Afrike i Azije, dugi i do 3,6 m (komodski varan); teju gušteri (Tejidae) i dr.

Citiranje:

gušteri. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013 – 2024. Pristupljeno 28.3.2024. <https://enciklopedija.hr/clanak/gusteri>.