struka(e): |

transport (njem. Transport, prema lat. transportare: prenositi, prevesti).

1. Premještanje osoba, životinja, stvari, podataka i dr. s pomoću prijevoznih sredstava ili na koji drugi način (transport automobila vlakom, transport nafte, transport podataka); prijevoz, prijenos.

2. Teret koji se istodobno otprema ili doprema istim prijevoznim sredstvom.

3. Prijevoznička djelatnost, prijevozništvo.

4. U biologiji, transport kroz membranu proces je prolaska malih molekula kroz staničnu membranu ili membranu organela; ključan je u prijenosu živčanih signala. Membrane su selektivno propusne za određene tipove molekula. Neke hidrofobne molekule prolaze kroz njih difuzijom iz područja veće koncentracije u područje manje koncentracije. Za prolaz drugih molekula i iona služe specijalizirani kanali građeni od transmembranskih proteina (olakšana difuzija). Prolaz s područja manje koncentracije u područje veće koncentracije (→ aktivni prijenos) ne zahtijeva samo specijalizirane membranske proteine (crpke), nego i utrošak energije ATP (→ adenozin) ili svjetlosti. Tako se primjerice ioni K+ crpe iz okolnoga medija u stanicu, a ioni Na+ izbacuju se iz stanice. Uniport je transport u kojem se prenosi samo jedna molekula; takav je primjerice ulazak glukoze u eritrocite. Simport je prijenos dviju molekula u istom smjeru, a antiport je istodobni transport dviju molekula u suprotnim smjerovima. Transport može biti elektroneutralan, ako se promjena naboja kompenzira simportom ili antiportom, ili elektrogen, ako njime nastaje razlika el. potencijala.

Citiranje:

transport. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2013 – 2024. Pristupljeno 29.3.2024. <https://enciklopedija.hr/clanak/transport>.